Fogorvosi tanácsok – Kivehető fogpótlások tisztítása I.

KIVEHETŐ AKRILÁT MŰFOGSOROK ÁPOLÁSA

A magyar felnőtt lakosság egy része 50-60. életévüket elérve jelentős részleges vagy teljes foghiánnyal küzd. Szerencsére ma már hazánkban is elérhetőek a legkorszerűbb fogpótlási megoldások. Cikksorozatunkban ezeknek az otthoni ápolásában, tisztán tartásában és a szájhigiénia megőrzésében szeretnénk tanácsot adni.
Teljes és részleges akrilát fogsorok tisztítása

Sokan nem is tudják, hogy a kivehető fogpótlások ugyanolyan odafigyelést igényelnek, mint a megtartott saját fogazat, hiszen erre is ugyanúgy lerakodik a lepedék és a fogkő. A fogsorok anyaga akrilát, mely egy fajta műanyag polimer, ennek tisztítása tilos hagyományos fogkrémekkel, mert az azokban található dörzsanyag felsértheti a műanyag felületét. A porózussá vált felületeken pedig jobban megtapadnak a mikroorganizmusok – gombák, baktériumok- és megbetegítik a szájnyálkahártyát is.

A fogsorhoz javasolt speciális kefét használni, melynek a sörtéi jobban hozzáférnek a fogakhoz és az alaplemez hajlataihoz. A fogsort legalább naponta kétszer ki kell venni étkezés után és alaposan meg kell tisztítani a lerakódott szennyeződésektől. Erre kiválóan megfelel bármilyen folyékony szappan, amit természetesen vízzel le kell öblíteni. A fogsor tisztításával egy időben a szájüreget is érdemes egy puha sörtéjű fogkefével átdörzsölni, így a levált hámsejtek, ételmaradékok és lepedék eltávolítható. A maradékfogazat ápolására pedig különösen nagy gondot kell fordítani, mert egyetlen fog megtartása is hosszútávon stabillá teheti a kivehető protéziseket.

A makacsabb szennyeződéseket, elszíneződéseket speciális fogsortisztító tablettákkal lehet eltávolítani. Ezekből kapható ma már fehérítő hatású is, illetve kifejezetten olyan, mely megvédi a részleges fogsor fémelemeit a korróziótól. Használatuk egyszerű és gyors. Heti egyszer elég egy tablettát vízben feloldani és a fogsort ebben kiáztatni.

Amennyiben fogsorrögzítő krémet használ, annak a gondos eltávolítása is javasolt minden egyes tisztítás során, hiszen a nyúlós, ragadós anyagban is felszaporodhatnak baktériumok, illetve a ragasztómaradványok nehezítik a következő réteg ragasztóanyag megtapadását.

A fogsorokat nem szükséges alvás közben sem eltávolítani, amennyiben a páciens biztonságosnak érzi viselését. Ha azonban mégis kiveszik, nem kell vízben tárolni, de a behelyezés előtt érdemes megnedvesíteni, mert az segíti a visszatapadást.

Ugyanúgy, mint fogaink ápolásakor évente a fogsorokat is professzionális tisztításnak kell alávetni. Ebben fogorvosa és fogtechnikusa is segítséget tud nyújtani. Ilyenkor ultrahangos tisztítással eltávolítják a makacs szennyeződéseket, fogkövet, elszíneződéseket és újrapolírozzák az alaplemezt. Ennek költsége sem megterhelő, hiszen egy kisebb javítással egyértékű.

A fogsorok megszokása kezdetben sok türelmet igényelhet, amíg a nyálkahártya teljesen megszokja az új alaplemezt. Ha irritációt vagy feltörést, instabilitást érez, bátran keresse fel fogorvosát, hiszen gyakran egy pár perces fogsor igazítás is sokat segíthet a kellemetlenségek elkerülésében. Mindig tartsa be fogorvosa utasításait és ne felejtsen el legalább évente egyszer kontrollvizsgálaton megjelenni, ugyanis ekkor nem csak a fogsor állapotát, stabilitását vizsgálják, hanem az összes szájüregi képletet átnézik rákmegelőző célzattal.
Dr. Kovács Emese – Dentina Team Kft.

MINDEN VÉLEMÉNY SZÁMÍT!

Email cím (nem tesszük közzé) A kötelezően kitöltendő mezőket * karakterrel jelöljük

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>